2018 Junior Legion Team

Berks County ChAmpions  ( 27-0 in league play )

Eastern Regional Champions

State Champions ( 43 - 2 Overall )

team lineup2.PNG
                                                                                                2018 Eastern Regional Champions

                                                                                              2018 Eastern Regional Champions

Sitting (L to R) :  Rayjay Marmolejos, Domenic Borelli, Ryan Graff, Ryan Berkis, Kyle Cincinnati, Jack Ziegler, Gabe Bunn

Middle (L to R): Bill Lodek (asst coach), Corey Luft (asst coach), Scott Spatz (head coach), Adam Vanino, Mike Simmerman (asst coach), Steve Gehris (asst coach), Mike Zientek (asst coach)

Standing (L to R): Breaden Minnich, Jack Gensemer, Kayson Santos, Trey Gehret, Ryan Kelly, Brandon Kocevar, Ryan Spatz, Colin Pieja

JL roster.PNG

 Jr. LEGION SCHEDULE

last updated on 5/28/18

*** subject to change ***

(* = BERKS LEAGUE GAME)

Mon    May 21st        OLEY/TOPTON      *                                                                                        W 8-2  

Sat     May 26th        vs Hopewell NJ                   10:00                                                                      W 8-0

Sat     May 26th        vs Norchester                    5:30                                                                         W 8-7

Sun     May 27th        vs Spring City                  12:30                                                                        W 5-4

Sun    May 27th        vs  Norchester                                                                                                   W 5-1

Tues   May 29th        @ Daniel Boone                 6:00             *                                                       W 8-6 (8 innings)

Wed    May 30th        @ Twin Valley                     6:00             *                                                       W 7-1

Thur    May 31st        SHILLINGTON                    7:00             *                                                       W 9-5

Fri      June 1st         BOYERTOWN                     7:00             *                                                        W 11-4

Sun     June 3rd        vs MUHLENBERG                 12:00            *                                                   W 3-0                                   

Mon    June 4th         @ Fleetwood                     6:00             *                                                        W 15-0

Fri      June 8th        vs KUTZTOWN                   7:00             *                                                        W 13 - 3

Sat     June 9th         @ Exeter                          10:00            *                                                           W 4-1

Tues   June 12th       HAMBURG                           5:30             *                                                     W 13-2

Tues   June 12th       vs SOUTHERN AREA            7:30             *                                                  W 11-1

Thur    June 14th       OLEY/TOPTON                    6:00             *                                                    W  10-1

Fri      June 15th       @ Shillington                     7:00              *                                                       W 13-0

Sat     June 16th       vs DANIEL BOONE              5:00              *                                                   W 10-0

Sun     June 17th       @ Upper Perkiomen            1:00                                                                   W 7-1

Tues   June 19th       vs TWIN VALLEY                 7:00             *                                                   W 12-1

Wed    June 20th       @ Boyertown                     6:00             *                                                     W 3-2

Fri      June 22nd       @ Muhlenberg                    7:00             *                                                    W 11-0

Sat     June 23rd       @ Berwick                         11:00                                                                    L 5-4

Sat     June 23rd       @ Berwick                           1:30                                                                    L 7-4

Sun     June 24th       @ Boyertown Grizzles         1:00                                                                 W 7-2

Tues   June 26th       vs FLEETWOOD                  7:00             *                                                 W 21-0

Fri      Jun 29th         @ Kutztown                       7:00             *                                                    W 13-5

Sat    Jun 30th         @ Hamburg                       4:30             *                                                    W 12-0

Mon    July 2nd         vs EXETER                         7:00             *                                                  W 12-2

Tues   July 3rd         vs North PARKLAND            7:00                                                                W 9-0

Thurs  July 5th          @ Southern Area               6:00             *                                                   W 13-0

 

Berks County Junior Legion League Playoffs – Double Elimination

Sun    July 8th           vs  Oley / Toptop              Owls Field   7:00                                                 W 10-0

Mon   July 9th           vs  Shillington                   Owls Field   7:00                                                 W 7-2

Tues  July 10th         vs  Daniel Boone               Owls Field   7:00                                                W 1-0

Weds July 11th         vs  Boyertown                   Owls Field   5:00                                                W 9-8 (8 innings)

Thurs July 12th        vs  Daniel Boone               Owls Field   5:00                                                W 11-10

 

Pennsylvania Eastern Regions Junior League – Single Elimination

July 21st – July 25th  @ Owls Field

Sun   July 22nd        vs  Danville                       Owls Field                                                           W 13-0

Mon  July 23rd         vs  Lower Macungie         Owls Field                                                           W 11-9

Tues July 24th         vs  Boyertown Grizzlies    Owls Field                                                           W 6-3  (12 innings)

 

 Pennsylvania State Junior Legion Baseball Tournament – Double Elimination

Sat    July 28th        vs  JP Mascaro                 Spring City    1 pm                                              W 2-1 (11 innings)

Sun   July 29th        vs  Spring City                  Spring City     7 pm                                             W 10-4

Mon  July 30th        vs  Mill Creek                    Spring City     7 pm                                             W 8-1

Tues July 31st        vs  Murrysville                   Spring City     1 pm                                             W 7-6

Weds Aug 1st        vs   Spring City                  Spring City     11 am                                           W 12-8